Етичен кодекс
Въведение
Българската асоциация за дялово и рисково инвестиране (БАДРИ) насърчава най-високите етични и професионални стандарти в индустрията за дялов и рисков капитал, следвайки методологията и препоръките на най-голямата организация за частен капитал в световен мащаб, Invest Europe. Етичното поведение е от основно значение за успеха на нашата индустрия. Членовете на БАДРИ следва да спазват най-високите етични и професионални стандарти, както в работата си, така и посредством участието им като членове в БАДРИ, за да се осигурят устойчиви, справедливи и положителни условия за инвестиране и предприемачество в България и региона.
I. Наръчник за професионални стандарти
Наръчникът обединява ключовите елементи на управление, прозрачност и отчетност, които се очакват от участниците в индустрията. Той предоставя достъпни, практични и ясни насоки относно принципите, които трябва да са водещи в професионалното поведение и отношенията между всички ангажирани в бранша, с особен акцент върху взаимоотношенията между фонд мениджърите (т. нар.General Partners или GPs) и техните инвеститори (т. нар. Limited Partners или LPs); между фонд мениджъри и портфейл компаниите; и не на последно място, отчитайки важността на ролята, която индустрията играе в обществото като цяло.
Ключови взаимоотнощения
Дяловото и рисково инвестиране се основава на активен модел за инвестиции и собственост, включващ две ключови взаимоотношения:
Характерът на дългосрочното партньорство, формирано чрез преговори и текущи взаимодействия между GPs и LPs, по време на живота на един фонд, е от основно значение за функционирането на отрасъла, което и го отличава от другите класове активи. Фондовете за дялов и рисков капитал обикновено отнемат от 5 до 10 години. По време на дейността на фонда, GPs и LPs са активни във взаимодействието си, за да осигурят и гарантират спазването на високи професионални и етични стандарти във всички аспекти на инвестирането и управлението на фонда.
Доброто корпоративно управление е ключово за създаването на трайна добавена стойност към заинтересованите страни. GPs играят активна роля в този процес, формирайки стратегията и посоката на портфейлни компании, чрез позиции в техния борд и / или отношенията си с портфейлни компании извън заседателната зала. GPs изискват строга отчетност, прозрачност (чрез мониторинг и докладване) и приемане на най-добри практики от техните портфейлни компании. Индустрията е ангажирана с добро корпоративно управление и отговорно инвестиране.
Дяловият и рисков капитал допринася за развиването на потенциала и създаването на по-добра добавена стойност за всяка портфейлна компания, като инвеститорите влагат време и ресурси, необходими за устойчив растеж. Разглеждането и управлението на възможностите и рисковете за околната среда, социалното управление и рисковете в инвестиционния процес и управлението на самите компании стават все по-важни за фонд мениджърите и институционалните инвеститори, за да се запази дългосрочното изпълнение на инвестициите. Съчетавайки икономическото развитие, намаляването на въздействието върху околната среда, социалния прогрес и професионалното управление, отговорното инвестиране помага да се гарантира, че инвеститорите не нанасят вреда на индустрията и нейните заинтересовани страни.
Цели на наръчника
II. Етичен кодекс
Наръчникът обединява ключовите елементи на управление, прозрачност и отчетност, които се очакват от участниците в индустрията. Той предоставя достъпни, практични и ясни насоки относно принципите, които трябва да са водещи в професионалното поведение и отношенията между всички ангажирани в бранша, с особен акцент върху взаимоотношенията между фонд мениджърите (т. нар.General Partners или GPs) и техните инвеститори (т. нар. Limited Partners или LPs); между фонд мениджъри и портфейл компаниите; и не на последно място, отчитайки важността на ролята, която индустрията играе в обществото като цяло.
Почтеното действие предполага, че конкурентното предимство и търговският успех са получени чрез прилагане на добри индивидуални и колективни умения, а не чрез използване на неподходящ натиск или манипулативни, принудителни или измамни устройства или практики. Фонд мениджърът или инвеститорът ще действа добросъвестно към своите институционални инвеститори, портфейлни компании и други заинтересовани страни и ще се стреми да гарантира, че портфейлът от компании също ще осъществява дейността си почтено. За да се поддържат тези високи стандарти на поведение, се очаква да се прилагат и поддържат процеси и контроли на поведение, които да се адресират в случай, че е неетично или нарушава закона. GPs очакват същото от своите LPs във всички области, където те си взаимодействат. Действието с почтеност означава да не се избягват последствията от подобни грешки.
Цели на кодекса
Целите на Кодекса са:
- поставяне на принципи на етично поведение, на което членовете на БАДРИ да останат верни;
- да отстоява от името на членовете на БАДРИ колективното спазване на високите стандарти за търговска чест и справедливи и безпристрастни принципи на търговията и инвестициите; да
- предоставят основа за разглеждане и справяне с пропуски в професионалното поведение в рамките на членството в БАДРИ.
Прилагане на етичен кодекс 1
Спазването на Кодекса е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО за всички членове на БАДРИ и се очаква всички членове да осигурят подобна среда и следят за това неговите / нейните партньори да се придържат към Кодекса.
Въпросите на несъответствие се решават от Управителния съвет в БАДРИ. В случай на доказан сериозен случай на нарушение от член на БАДРИ, асоциацията може да наложи санкции на конкретната организация, което в крайна сметка би могло да доведе до изключване на съответния член от БАДРИ.
For more information contact Maria Marinova Director BVCA at [email protected] or read our joint press release.
Useful links:
- ARISE website https://www.eitdigital.eu/arise/
- EIT website homepage: https://eit.europa.eu
- EIT in own language: https://eit.europa.eu/in-your-language
- EIT RIS: https://eit.europa.eu/our-activities/outreach/eit-regional-innovation-scheme-ris
Присъединете се към нашите членове
Допринесете за развитието на предприемачеството в България